Rząd Wielkiej Brytanii dokonał zmian w harmonogramie wprowadzania procesów kontroli granicznej dla towarów importowanych z Unii Europejskiej na brytyjski obszar celny.
Aktualizację pierwotnego terminarza wymusiła pandemia i spowodowane przez nią długotrwałe, głębokie zakłócenia funkcjonowania różnych dziedzin życia. Bardzo obszerna informacja na ten temat znajduje się na stronie internetowej ZMPD. Można też kontaktować się z ambasadą brytyjską, która prowadzi kampanię Keep Biznes Moving. Trzeba dodać, że wymagania, które już wdrożono, pozostają aktualne.
Poniżej kilka szczegółowych terminów:
• Wymogi uprzedniego zgłaszania produktów pochodzenia zwierzęcego (POAO), niektórych produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego (PUPZ) i żywności wysokiego ryzyka niepochodzącej od zwierząt (HRFNAO) zaczną obowiązywać 1 października 2021 r. Wymogi dotyczące eksportowego świadectwa zdrowia dla POAO a niektóre PUPZ wejdą w życie tego samego dnia.
• Deklaracje celne importowe nadal będą wymagane, ale możliwość korzystania z odroczonego zgłoszenia, w tym składania zgłoszeń uzupełniających do sześciu miesięcy po imporcie towarów, została przedłużona do 1 stycznia 2022 r.
• Deklaracje bezpieczeństwa i ochrony dla importu nie będą wymagane do 1 stycznia 2022 r.
• Fizyczne kontrole SPS dla POAO, niektórych PUPZ i HRFNAO nie będą wymagane do 1 stycznia 2022 r. W tym momencie będą się one odbywać w punktach kontroli granicznej.
• Fizyczne kontrole SPS w zakładach o wysokim priorytecie będą kontynuowane w miejscach przeznaczenia do 1 stycznia 2022 r., kiedy to zostaną przeniesione do punktów kontroli granicznej.
• Od 1 stycznia 2022 r. wymóg wstępnego powiadamiania, świadectw fitosanitarnych i kontroli dokumentów zostanie rozszerzony na wszystkie objęte regulacjami rośliny i produkty roślinne (tj. nie tylko te, które mają „wysoki priorytet”).
• Od marca 2022 r. w punktach kontroli granicznej będą się odbywać kontrole żywych zwierząt oraz wszystkich roślin i produktów roślinnych objętych regulacjami (tj. nie tylko tych, które mają „wysoki priorytet”).