NA OSI

TV BRAWOKONTAKT
  • OGLĄDAJ
    • naosi.pl
    • player.pl
  • ODCINKI
  • AKTUALNOŚCI
  • PROGRAM
    • o programie
    • godziny emisji
    • producent
    • sponsorzy
  • MASTER TRUCK
    • WYDARZENIE
    • MT ODCINKI
  • TRUCKER CLUB
  • TESTY
ZAREKLAMUJ SIĘ
  • Home
  • AKTUALNOŚCI
  • eActros 600: polska premiera na Kongresie Nowej Mobilności

eActros 600: polska premiera na Kongresie Nowej Mobilności

środa, 02 październik 2024 / Opublikowane w AKTUALNOŚCI, All, GŁÓWNA, NEWS

eActros 600: polska premiera na Kongresie Nowej Mobilności

Podczas tegorocznego Kongresu Nowej Mobilności w Łodzi na stoisku Daimler Truck Polska po raz pierwszy w kraju oficjalnie zaprezentowany zostanie nowy ciągnik dalekobieżny Mercedes-Benz Trucks z napędem akumulatorowym: eActros 600, tydzień wcześniej nagrodzony tytułem „International Truck of the Year 2025”

Kongres Nowej Mobilności to najważniejsze wydarzenie roku poświęcone przyszłości branży transportowej – dlatego też podczas tegorocznych spotkań w łódzkim EXPO w dniach 24-26 września, firma Daimler Truck Polska będzie obecna zarówno podczas paneli dyskusyjnych, jak i na własnym stoisku. Debaty, w których wezmą udział Przemysław Rajewski, prezes Daimler Truck Polska, oraz Piotrek Urban, dyrektor sprzedaży i marketingu, poświęcone będą przede wszystkim perspektywom i barierom stojącym przed dynamicznym rozwojem zeroemisyjnego transportu ciężarowego: prawnym, infrastrukturalnym i ekonomicznym. Jednocześnie podczas tegorocznego Kongresu Nowej Mobilności będzie miała miejsce oficjalna polska premiera najnowszej gwiazdy w portfolio elektrycznych ciężarówek Mercedes-Benz Trucks: eActrosa 600. Tydzień przed debiutem modelu na naszym rynku, podczas IAA w Hanowerze eActros 600 otrzymał najbardziej prestiżową nagrodę w branży: „International Truck of the Year 2025”, którą przyznaje grono dziennikarzy specjalizujących się w pojazdach użytkowych, złożone z przedstawicieli 24 krajów europejskich.

eActros 600: zasięg 500 km dzięki nowej baterii i elektrycznej osi napędowej

Pierwszy ciągnik dalekobieżny Mercedes-Benz Trucks z napędem akumulatorowym, którego światowy debiut miał miejsce rok temu, jest jednym z najbardziej oczekiwanych modeli przez branżę transportu między-narodowego. Zastosowane w nim trzy pakiety akumulatorowe o łącznej pojemności 621 kWh  umożliwiają pokonanie 40-tonowym zestawem 500 km bez konieczności ładowania. To oznacza, że kierowca, zachowując zgodny z przepisami rytm pracy, jest w stanie przejechać nim w ciągu dnia trasę liczącą ponad 1000 km, korzystając z już dostępnych stacji ładowania. Drugim istotnym atutem modelu umożliwiającym taką wydajność jest nowa, zaprojektowana specjalnie, niezwykle efektywna elektryczna oś napędowa.

Akumulatory w eActrosie 600 oparte są na ogniwach litowo-żelazowo-fosforanowych (LFP) o długiej żywotności. Celem konstruktorów był zapewnienie elektrycznemu odpowiednikowi konwencjonalnego Actrosa do ciężkiego transportu dalekobieżnego porównywalnej wytrzymałości, tzn. przebiegu ok. 1,2 mln kilometrów w ciągu 10 lat eksploatacji – przy czym po tym okresie kondycja akumulatora powinna nadal wynosić ponad 80 proc.

Ładowanie eActrosa 600 może się odbywać poprzez gniazdo CCS z mocą do 400 kW, ale z czasem możliwe będzie tzw. ładowanie megawatowe (MCS). Po podłączeniu do odpowiedniej stacji ładowania o mocy około 1 MW ładowanie pojazdu w zakresie 20-80 proc. trwa ok. 30 minut.

eActros 600: największy test drogowy w historii Mercedes-Benz Trucks

Założenia inżynierów co do zasięgu i wydajności eActrosa 600 potwierdził zakończony w sierpniu siedmiotygodniowy test – największy w historii Mercedes-Benz Trucks. Dwa prototypowe zestawy z eActrosem 600 o masie 40 ton każdy, pokonały trasę długości ponad 15 tys. km: w zróżnicowanym terenie i warunkach klimatycznych, przez 22 kraje Europy – od najdalej wysuniętego na północ Przylądka Północnego po hiszpańską Tarifę.

W trakcie przejazdu ekipy korzystały wyłącznie z publicznych stacji ładowania. Średnie zużycie energii wyniosło 103 kWh/100 km, co oznacza, że eActrosy w odpowiednich warunkach mogłyby przekroczyć zakładany zasięg 500 km o niemal kolejnych 100. Jednocześnie niezwykle wydajny system rekuperacji pozwolił odzyskać ok. 25 proc. energii.

Zebrane podczas testu doświadczenia oraz liczne dane zarejestrowane przez urządzenia pomiarowe w jednym z prototypów pozwoliły na opracowanie kompleksowych raportów dotyczących eksploatacji modelu w warunkach rzeczywistych. Informacjami tymi Daimler Truck Polska będzie się dzielić z zainteresowanymi klientami. Z wieloma z nich zapoznać się będą mogli także goście stoiska Daimler Truck Polska, na którym odbędzie się oficjalna polska premiera eActrosa 600.

eActros 600: purystyczny design

Wizualnym wyróżnikiem eActrosa 600 jest nowy purystyczny design: futurystyczna stylistyka, wyraziste linie i aerodynamiczny kształt. Kabina kierowcy ProCabin z przedłużonym przodem i prostą pokrywą silnika nadaje pojazdowi szczególnie nowoczesny wygląd. Ulepszona osłona podwozia i dodatkowe uszczelki poprawiają aerodynamikę. Nowoczesne reflektory LED i akcenty w kolorze ciemnego chromu dopełniają wrażenia. Wewnątrz kierowca znajdzie m.in. intuicyjny w obsłudze Multimedia Cockpit Interactive 2 – z dwoma wyświetlaczami, obsługą głosową, aplikację tachografu ułatwiającą śledzenie czasu, a także oświetlenie ambiente.

eActros 600: produkcja rusza w listopadzie 2024

Produkcja najnowszej dalekobieżnej ciężarówki Mercedes-Benz Trucks z napędem akumulatorowym ma się rozpocząć w listopadzie tego roku, w macierzystej fabryce koncernu Daimler Truck w Wörth. Wykorzystane w tym celu zostaną istniejące linie montażowe. Jednocześnie już od końca ubiegłego roku można składać zamówienia na eActrosa 600 – dotychczas zamówiono już ponad 2000 egzemplarzy.

Stojąc u progu największej w historii transformacji transportu dalekobieżnego – wdrożenia do eksploatacji pojazdów akumulatorowo-elektrycznych – Mercedes-Benz Trucks chce zaoferować klientom nie tylko pojazd, ale całościowe rozwiązanie, obejmujące zarówno technologię, jak i usługi. Pakiet rozwiązań dla zelektryfikowanego i rentownego transportu pod nazwą TruckCharge zawiera dopasowane do indywidualnych potrzeb doradztwo w zakresie ładowania oraz infrastruktury. Zgodnie bowiem z koncepcją producenta tylko w połączeniu z kompleksowym ekosystemem – a także rozwojem infrastruktury i dofinansowaniem – nowa flagowa ciężarówka z napędem elektrycznym rzeczywiście ma szansę zrealizować postawiony przed nią cel koncernu, jakim jest dekarbonizacja transportu.


  1. Zasięg pojazdu określono wewnętrznie w specjalnych warunkach testowych, po przeprowadzeniu wstępnego kondycjonowania, z udziałem ciągnika siodłowego 4×2 o całkowitej masie zestawu ciężarowego 40 t, w temperaturze zewnętrznej 20°C, w ramach operacji właściwej dla transportu dalekobieżnego. Dlatego może on odbiegać od wartości określonych zgodnie z rozporządzeniem (UE) 2017/2400.
  2. eActros 600 wyposażony jest w trzy pakiety akumulatorowe, każdy o pojemności 207 kWh. Ich łączna zainstalowana pojemność wynosi więc 621 kWh. Pojemność znamionowa nowego akumulatora, określona dla wewnętrznie zdefiniowanych warunków brzegowych. Może ona przyjmować różną wartość, zależnie od rodzaju zastosowania i warunków otoczenia.

 

Źródło: Daimler Truck

 

 

TAG: Daimler Truck, Daimler Truck Polska, eActros 600, expo, International Truck of the Year 2025, kongres nowej mobilnosci, Kongres Nowej Mobilności w Łodzi, Mercedes-Benz Trucks

Co możesz jeszcze przeczytać

Trucker Club: Wołga od EPO Trans i porcja wspomnień z 18. Master Truck Show 2022 | 159 12/2023
Trucker Club: Wołga od EPO Trans i porcja wspomnień z 18. Master Truck Show 2022 | 159 12/2023
American Cars Mania, Fire Truck Show 3 i Grunciarz w akcji | ZAJAWKA Na Osi 1094
Zbiór mleka od gospodarstw a tryb OUT i jazda bez zalogowanej karty | Na Osi 1108

Najczęściej czytane

  • Truck Story: 60-metrowa pompa do betonu | Na Osi 1134

    Truck Story: 60-metrowa pompa do betonu. Materi...
  • Nie zabijaj, nie daj się zabić: Dynamiczne wybicie z rytmu | Na Osi 1134

    Analiza wypadku: Dynamiczne wybicie z rytmu. Ma...
  • Jak policjanci szkolili się na torze w Poznaniu? | Na Osi 1134

    Jak policjanci szkolili się na torze w Poznaniu...
  • Premierowy pokaz bardzo lekkiegto autotransportera polskiej marki Luggi | Na Osi 1134

    Premierowy pokaz bardzo lekkiegto autotransport...
  • Analiza wypadku z dziką zwierzyną | ZAJAWKA Na Osi 1135

    W 1134 odcinku Na Osi analiza wypadku z dziką z...

Archiwum

  • maj 2025
  • kwiecień 2025
  • marzec 2025
  • luty 2025
  • styczeń 2025
  • grudzień 2024
  • Listopad 2024
  • październik 2024
  • wrzesień 2024
  • sierpień 2024
  • lipiec 2024
  • czerwiec 2024
  • maj 2024
  • kwiecień 2024
  • marzec 2024
  • luty 2024
  • styczeń 2024
  • grudzień 2023
  • Listopad 2023
  • październik 2023
  • wrzesień 2023
  • sierpień 2023
  • lipiec 2023
  • czerwiec 2023
  • maj 2023
  • kwiecień 2023
  • marzec 2023
  • luty 2023
  • styczeń 2023
  • grudzień 2022
  • Listopad 2022
  • październik 2022
  • wrzesień 2022
  • sierpień 2022
  • lipiec 2022
  • czerwiec 2022
  • maj 2022
  • kwiecień 2022
  • marzec 2022
  • luty 2022
  • styczeń 2022
  • grudzień 2021
  • Listopad 2021
  • październik 2021
  • wrzesień 2021
  • sierpień 2021
  • lipiec 2021
  • czerwiec 2021
  • maj 2021
  • kwiecień 2021
  • marzec 2021
  • luty 2021
  • styczeń 2021
  • grudzień 2020
  • Listopad 2020
  • październik 2020
  • wrzesień 2020
  • sierpień 2020
  • lipiec 2020
  • czerwiec 2020
  • maj 2020
  • kwiecień 2020
  • marzec 2020
  • luty 2020
  • styczeń 2020
  • grudzień 2019
  • Listopad 2019
  • październik 2019
  • wrzesień 2019
  • sierpień 2019
  • lipiec 2019
  • czerwiec 2019
  • maj 2019
  • kwiecień 2019
  • marzec 2019
  • luty 2019
  • styczeń 2019
  • grudzień 2018
  • Listopad 2018
  • październik 2018
  • kwiecień 2018
  • marzec 2018
  • 0

Kategorie

  • AKTUALNOŚCI
  • All
  • CIEKAWOSTKI
  • GŁÓWNA
  • KALENDARIUM WYDARZEŃ
  • KIEROWCA i JEGO AUTO
  • MASTER TRUCK
  • MOTO FARMER
  • NA OSI
  • NA OSI TV
  • NEWS
  • NIE ZABIJAJ NIE DAJ SIĘ ZABIĆ
  • ODCINKI
  • ODPOWIEDZI EKSPERTA
  • PROGRAM
  • PRZEWOŹNIK
  • REPORTAŻE
  • TELEDYSKI
  • TESTY
  • TRUCK STORY
  • TRUCK VS. TRUCK
  • TRUCKER CLUB
  • WARSZTAT
  • ZLOTY
  • ZWIASTUNY

Producent programu

Oglądaj naosi.pl
Oglądaj player.pl
Odcinki
Aktualności
O programie
Godziny emisji
Producent

Sponsorzy
Galeria
Master Truck
Trucker Club
Testy
Zareklamuj się
Kontakt

TV Brawo
Brawo Disco Polo
Studio
Fotolustro
Nasza załoga
Pracuj w TV Brawo
Praktyki

Główny sponsor programu

Telewizyjne Studio BRAWO,
ul. Nowowiejska 1, 46-073 Chróścina

Tel.: + 77 464 02 08
e-mail: biuro@tvbrawo.pl

Regulamin

Polityka prywatności

Designed by EXODUS BRAND  © 2019 Studio BRAWO All rights reserved.

Producent programu

Główny sponsor programu

Telewizyjne Studio BRAWO,
ul. Nowowiejska 1, 46-073 Chróścina

Tel.: + 77 464 02 08
e-mail: biuro@tvbrawo.pl

Polityka prywatności

Regulamin

Made by EXODUS BRAND  © 2019 Studio BRAWO All rights reserved.

TOP