W województwach dolnośląskim i lubuskim spodziewane są przejazdy kolumn pojazdów wojskowych, w tym na drogach szybkiego ruchu. W związku z tym mogą zostać wdrożone czasowe ograniczenia prędkości do 80 km/h na wybranych trasach przejazdów. Ograniczenie będzie sygnalizowane kierowcom m.in. poprzez mobilne (ledowe) tablice zmiennej treści pisze motoryzacja.interia.pl
Większość z przejazdów jest zaplanowana na godziny nocne, aby w jak najmniejszym stopniu wpływały one na utrudnienia w ruchu. W przypadku pojedynczych, wojskowych pojazdów kołowych, dostosowanych do poruszania się z wyższymi prędkościami, nie planuje się wprowadzania czasowych ograniczeń prędkości. Jednakże należy pamiętać, że w dniach 1-6 czerwca należy się spodziewać wyższego poziomu natężenia ruchu wynikającego z realizowanych działań wojskowych zarówno Wojska Polskiego, jak i wojsk sprzymierzonych.
Całość będzie również kolejną możliwością sprawdzenia współpracy służb drogowych z siłami zbrojnymi w zakresie przemieszczania się wojsk. Pozwoli także zweryfikować efektywność obecnie przyjętych założeń w zakresie wymiany informacji między służbami nadzoru, drogowymi i wojskowymi, oraz współpracy w różnych zakresach związanych z koniecznością bieżącego dostosowania wzajemnych działań, w tym chociażby wprowadzania czasowych zmian w organizacji ruchu na drogach.
Przypominamy, że w związku z międzynarodowym ćwiczeniem wojskowym Noble Jump 2019 od 23 maja wybrane obiekty mostowe w ciągu dróg krajowych zostały oznakowane dodatkowymi znakami dla kierujących pojazdami wojskowymi – znakami wojskowej klasyfikacji obciążenia (klasy MLC). Można je zauważyć przede wszystkim w województwach dolnośląskim i lubuskim na autostradzie A4 i drodze krajowej nr 18. Co ważne, są one kierowane jedynie do kierowców pojazdów wojskowych i mówią o dopuszczalnej masie całkowitej pojazdów, ale w skali MLC (Military Load Classification), a nie w tonach. Dla kierowców pojazdów cywilnych nie mają one znaczenia.
Źródło: motoryzacja.interia.pl
Źródło fotografii: motoryzacja.interia.pl