Sejm przyjął w piątek bez poprawek nowelizację Prawa o ruchu drogowym, która przewiduje m.in. wprowadzenie kary od trzech miesięcy do pięciu lat więzienia za fałszowanie wskazań licznika samochodowego. Za przyjęciem ustawy głosowało 417 posłów, trzech było przeciw, a dwóch wstrzymało się do głosu. Sejm odrzucił przy tym dwie poprawki wniesione przez klub Kukiz’15 – podaje polskieradio24.pl
Nowelizacja, przygotowana przez Ministerstwo Sprawiedliwości, zakłada m.in. wprowadzenie – co do zasady – zakazu wymiany drogomierza w pojazdach. Jedynym wyjątkiem od tej reguły ma być jego uszkodzenie lub konieczność wymiany części pojazdu nierozerwalnie złączonej z licznikiem.
Zdaniem projektodawcy celem nowelizacji jest zniesienie patologicznego zjawiska nieuprawnionej ingerencji w przebieg licznika. Według MS, „nowelizacja ma wypełnić istniejącą lukę, gwarantując pewność obrotu i zapobiegając nieuczciwym, oszukańczym praktykom sprzedających pojazdy mechaniczne”.
– Jednocześnie nowelizacja ma za zadanie zlikwidować proceder polegający na oferowaniu usług zaniżania wskazań drogomierza w pojeździe mechanicznym, który to proceder obecnie jest bezkarny, a w większości przypadków poprzedza zabiegi osób, chcących w oszukańczy sposób sprzedać pojazd”- wskazano w uzasadnieniu noweli.
Za oszukiwanie – grzywna, a nawet więzienie
Nowe przepisy przewidują, że za:
– zmianę wskazań stanu licznika,
– ingerencję w prawidłowość pomiaru,
– dokonanie wymiany licznika przebiegu całkowitego pojazdu
Wbrew przepisom ustawy będzie groziła kara od trzech miesięcy do pięciu lat więzienia. Za oszustwo odpowiadać ma zarówno ten, kto je zleca, jak i wykonawca, np. mechanik w warsztacie.
Zgodnie z nowelą, właścicielowi samochodu, który nie zgłosi w stacji kontroli pojazdów wymiany licznika na nowy ma grozić grzywna do 3 tys. zł. Obecnie stacje kontroli pojazdów mają obowiązek przekazywania do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców stanu licznika wskazanego podczas obowiązkowego przeglądu technicznego pojazdu. Po wejściu w życie uchwalonych przepisów stacje kontroli będą także przekazywały informacje o wymianie licznika i jego przebiegu w chwili odczytu przez diagnostę.
Policja sprawdzi licznik
Projekt przewiduje również, że podczas kontroli drogowej funkcjonariusze policji, straży granicznej, inspekcji transportu drogowego, żandarmerii wojskowej i służby celnej będą mieli obowiązek zanotowania aktualnego stanu licznika sprawdzanego samochodu. Następnie informacje te mają trafić do centralnej ewidencji pojazdów. Zdaniem projektodawcy umożliwi to porównanie kolejnych odczytów licznika i łatwiejsze wykrycie oszustów.
Nowelizacja trafi teraz do Senatu.
Źródło: polskieradio24.pl