Samochody ciężarowe o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony, przeznaczone do transportu towarów od lat już muszą mieć zainstalowany tachograf.
Spotyka się jeszcze starszego typu urządzenia analogowe, a w pojazdach rejestrowanych po raz pierwszy po 1 maja 2006 roku – występują wyłącznie tachografy cyfrowe. Zarówno jedne jak i drugie wymagają takiej samej troski, o czym przypominamy wraz z grupą Inelo, która na swojej stronie internetowej zamieściła obszerną informację na ten temat.
Działania, jakim trzeba poddawać tachografy to ich kalibracja i legalizacja. W pierwszy przypadku dokonujemy aktualizacji albo potwierdzenia parametrów pojazdu, w drugim – zyskujemy pewność prawidłowej kalibracji i dopuszczenie do legalnego stosowania. Czynności te powinny być wykonane w ciągu 14 dni od nabycia auta, a potem regularnie, co dwa lata, oraz zawsze po jakimkolwiek uszkodzeniu i naprawie tachografu, lub impulsatora, zerwaniu plomb zabezpieczających (nie tylko w samym tachografie, ale również u wyjścia impulsatora ze skrzyni biegów), a nawet po wymianie ogumienia na osi napędowej.
Jeśli chcecie wiedzieć więcej – zajrzyjcie do artykułu na stronie grupy Inelo.