16 ton za dużo ważyła ciężarówka przewożąca maszynę budowlaną. Kierowca miał zezwolenie na przejazd pojazdu nienormatywnego, jednak w tym przypadku transport nie spełniał jego warunków. Przewoźnikowi grozi kara pieniężna za degradację nawierzchni dróg.

Poznan_waga
Ciężarówkę z maszyną budowlaną zatrzymała załoga patrolu wielkopolskiej ITD  na odcinku krajowej „dziesiątki” w Pile. Wymiary ładunku z daleka przyciągnęły uwagę inspektorów. Postanowili sprawdzić rzeczywistą wagę pojazdu, a także wymagane dokumenty przewozowe.
Zespół pojazdów z ładunkiem ważył 56 ton. Przekraczał jego dopuszczalną masę całkowitą o 16 ton. Nacisk na poszczególne osie kontrolowanej naczepy wynosił od 9,1 tony do 12,3 tony.
Kierowca poruszał się po drogach publicznych pojazdem nienormatywnym na podstawie zezwolenia kategorii V. Jednak w tym przypadku powinien posiadać zezwolenie kategorii VII.
Ciężarówka została skierowana na parking strzeżony do momentu uzyskania przez firmę transportową zezwolenia właściwej kategorii. Wobec przewoźnika toczy się postępowanie administracyjne w sprawie nałożenia wysokiej kary pieniężnej za stwierdzone naruszenie.

Informacja prasowa ITD