Przywitanie Nowego Roku wiąże się z nadchodzącymi zmianami i tym faktem chyba Was nie zaskoczyliśmy. Jednak rewolucja jaka czeka nas w 2017 zaskoczy każdego.

Wicepremier Morawiecki zapowiedział  że wkrótce, poprzez kilka mechanizmów, będzie wprowadzony system komputerowy obejmujący wszystkich, którzy płacą podatki. Jednolity plik kontrolny obowiązuje już dla największych firm, a do roku obejmie średnie oraz małe przedsiębiorstwa. Za 6-12 miesięcy większość obrotów będzie podlegała weryfikacji z punktu PRZW 3widzenia analiz skarbowych. Wprowadzony zostanie centralny rejestr faktur oraz centralna baza wszystkich rachunków, która ma umożliwić monitorowanie transakcji i śledzenie patologii takich jak karuzele podatkowe czy słupy. Wszystko po to by zwiększyć wpływy do budżetu.
“I tak stwierdziliśmy, że tylko na samej elektronice użytkowej, na twardych dyskach, telefonach komórkowych w ciągu ostatnich dwóch lat mieliśmy do czynienia z fikcyjnym eksportem ok. 20 mld zł” – powiedział w poniedziałek w Polsat News Morawiecki, wicepremier, minister rozwoju i finansów.
Informowaliśmy Was już TUTAJ, że firmy transportowe i kierowcy od tego roku są zobowiązani rejestrować przewozy paliw, alkoholu i tytoniu w specjalnym systemie elektronicznym. A od połowy roku trasę przejazdu takiej ciężarówki służby podatkowe, celne i policja będą mogły śledzić za pomocą lokalizatorów korzystających z nawigacji satelitarnej GPS i telefonii komórkowej. Rząd stawia na ściągalność podatków i chce uszczelnić oraz usprawnić system podatkowy.

ludaPrezes Polskiej Unii Transportu, Leszek Luda, zabierając głos w tej sprawie, powiedział nam, że oczywiście jest za uszczelnianiem systemu podatkowego władz, jednak powinny zostać wybrane do tego inne środki dbające również o bezpieczeństwo Państwa. Większość właścicieli samochodów ciężarowych ma zamontowane GPS na samochodach i wystarczającym jest wgląd w zapis samego właściciela. Prezes Luda uważa, że powyższy pomysł może zwiększyć niebezpieczeństwo w branży transportowej, gdyż dostęp do zapisu będzie miała zbyt duża liczba osób, a co za tym idzie, stanowić będzie pokusę dla osób nieuczciwych i hakerów np. do sprzedaży firmie konkurencyjnej informacji( jak często i gdzie są wywożone towary, gdzie pakowane). Dostęp do danych przez niepowołane osoby może zostać wykorzystany również w celu rabunkowym, i nie ukrywając – zmniejszy się bezpieczeństwo kierowców,a ich bezpieczeństwo jest bardzo ważne.

Wiadomo, każdy co roku postanawia wprowadzić zmiany. Jednak często zmiany wcielone w życie, które nie są do końca przemyślane dają efekt odwrotny do zamierzonego. Jaka okaże się dla nas ta zmiana? Śledząc naszą stroną z pewnością się dowiecie.

Zobacz także