Minister cyfryzacji Anna Streżyńska zapowiedziała, że wszystkie dokumenty pojazdu i kierowcy trafią do aplikacji mDokumenty.
mDokumenty to aplikacja na telefony, w której obywatel ma mieć dostęp do całego procesu administracyjnego. W ramach programu działa także aplikacja mObywatel, w której użytkownicy mają dostęp np. do swojego dowodu osobistego.
Teraz w wersji online mają być dostępne wszystkie dokumenty kierowcy i pojazdu:
– prawo jazdy,
– dowód rejestracyjny pojazdu,
– badania techniczne,
– dokumentu ubezpieczeniowy.
Minister Streżyńska powiedziała:
Tę usługę uzależniamy od drugiej części CEPiK-u, czyli Centralnej Ewidencji Kierowców i przewidujemy ją na połowie 2018 roku.
mDokumenty kierowcy w drugiej połowie 2018 r.
Dodała, że ta usługa „wymaga również inwestycji po stronie Policji”. „Policja potrzebuje odnowienia swoich urządzeń końcowych. Na podstawie porozumienia z nami będzie dokonywała zakupu takiego taboru” – poinformowała minister.
Podkreśliła, że „wszystkie dokumenty związane z pojazdem i kierowcą, czyli prawo jazdy, dowód rejestracyjny samochodu, w którym jest też potwierdzenie badania technicznego oraz dokument ubezpieczeniowy” będą dostępne w telefonie w aplikacji mDokumenty w drugiej połowie przyszłego roku.
Wniosek o prawo jazdy przez internet
Wcześniej, bo już od końca bieżącego roku będzie można złożyć online wniosek o:
– wydanie prawa jazdy,
– zameldowanie,
– wydanie aktu stanu cywilnego,
– arejestrować nowo narodzone dziecko.
Jak zapowiedziała minister cyfryzacji Anna Streżyńska:
Wniosek o wydanie aktu stanu cywilnego będzie połączony z usługą e-płatności, żeby cały proces zamykał się w formule elektronicznej i nie trzeba było dodatkowo wykonywać płatności w banku czy na poczcie.
Minister zapowiedziała też, że będzie można przez internet złożyć wniosek o paszport. „Ten projekt realizujemy z MSWiA, raczej nawet na zlecenie MSWiA” – powiedziała
Źródło: https://businessinsider.com.pl/
aplikacja, dokumenty, wniosek, internet, mDokumenty, aplikacja MObywatel, 

Zobacz także