Kierowcy nie będą musieli mieć przy sobie dowodu rejestracyjnego i papierowego ubezpieczenia OC. Tak przewiduje nowela ustawy Prawo o ruchu drogowym, którą w środę podpisał prezydent Andrzej Duda.Zmiany, które mają wejść w życie 4 czerwca zwolnią kierowców z obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego pojazdu i papierowej polisy OC.Stroboskop natężenie ruchu - remont odcinka Olesno Dobrodzień
– Będziemy mogli wsiadać do samochodu bez stresu, że zapomnieliśmy dowodu albo ma go żona, albo mąż, bo odwoził dzieci do przedszkola – wskazywał niedawno w rozmowie z TVN24 Karol Manys z biura prasowego Ministerstwa Cyfryzacji.
Dane w bazie
Funkcjonariusze policji czy GITD w czasie kontroli sprawdzą odpowiednie dane w bazie. W przypadku zatrzymania dowodu, kierowca otrzyma pokwitowanie, a w bazie danych zostanie odnotowana odpowiednia informacja. Zwrot dokumentu nastąpi także w sposób wirtualny, poprzez wymazanie informacji o zatrzymaniu z bazy. Tradycyjny dowód rejestracyjny trzeba będzie jednak przedstawiać w stacji kontroli pojazdów.
Dotychczas a każdy brakujący dokument, kierowcy musieli płacić po 50 złotych mandatu, a policja dodatkowo mogła nie pozwolić na kontynuowanie jazdy.Należy również pamiętać, że przepisy będą obowiązywały tylko na terenie Polski i będą dotyczyły samochodów zarejestrowanych w kraju.
Źródło: https://tvn24bis.pl/