Piotr Krahel – polski kierowca ciężarówki – zwyciężył w światowym finale Volvo Trucks Driver Challenge 2018! Tym samym można powiedzieć, że pokonał swoimi umiejętnościami 12 tys. kierowców z 44 różnych transportowych rynków informuje 40ton.net!
Te 12 tys. to łączna liczba uczestników tegorocznej edycji konkursu. Najlepsi z nich, wybrani w lokalnych finałach, spotkali się w ubiegłym tygodniu w Göteborgu. Rywalizowali tam w ramach światowego finału, korzystając z 7-kilometrowego, specjalnie przygotowanego toru.
Wszystkich 34 finalistów musiało możliwie efektywnie przejechać testową trasę, liczącą trzy strome wzniesienia, trzy miejsca obowiązkowego zatrzymania oraz liczne zakręty. By wygrać, należało osiągnąć jak najniższe zużycie paliwa a jednocześnie zmieścić się w limicie czasowym 12 minut i 30 sekund. Za przekroczenie tego limitu czekała zaś kara, wynosząca 0,03 litra paliwa za każdą sekundę.

trasa_volvo_trucks_swiatowy_final_2018
Do tego doszły też zadania dodatkowe, przewidujące między innymi precyzyjne manewrowanie. Wszystko natomiast po to, by wybrać osobę, która zasłużyła cały zestaw nagród głównych. Wśród nich znalazła się między innymi luksusowa wycieczka do Szwecji, warta 20 tys. euro i przewidująca noclegi w hotelu wyrzeźbionym z lodu, w Kirunie na północy kraju.
Po dwóch dniach zmagań, tym najlepszym z najlepszych okazał się właśnie Piotr Krahel. To wielokrotny bywalec konkursów ekonomicznej jazdy, organizowanych zarówno przez Volvo Trucks, jak i przez Scanię. Wielokrotnie trafiał on do międzynarodowych finałów, a teraz, po raz pierwszy, odniósł w takim finale międzynarodowe zwycięstwo.
A jakby tego było mało, przy okazji rozegrano światowy finał konkursu Volvo Trucks Journalist Driver Challenge 2018, przeznaczonego dla branżowych dziennikarzy. Również i tutaj triumfatorem okazał się Polak – Mirosław Ganiec z magazynu “Truck&Van”, który w czerwcu wygrał w zmaganiach krajowych (pokonując między innymi mnie). Można więc powiedzieć, że nasi rodacy zgarnęli wszystkie główne nagrody, rozgramiając konkurencję z kilku kontynentów!
Źródło: https://40ton.net
Źródło fotografii: https://40ton.net