Prezydent Andrzej Duda 6 maja podpisał ustawę zaostrzającą dotychczasowe kary dla piratów drogowych. Przepisy wejdą w życie w ciągu 14 dni od daty ogłoszenia.

Kary  4Za spowodowanie wypadku w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego ze skutkiem śmiertelnym lub trwałym uszkodzeniem dotychczas kara wynosiła od 9 miesięcy pozbawienia wolności, natomiast po wejściu ustawy w życie może grozić nawet 24 miesiące za kratami. Nie przewiduje się zawieszenia kary.
Świadoma ucieczka przed policją bądź inną służbą będzie traktowana jako przestępstwo, za które również podniesiona zostanie kara więzienia od 3 miesięcy do 5 lat. Sąd również będzie mógł zakazać kierowcy prowadzenia pojazdów mechanicznych. Jeśli zaś mimo cofnięcia uprawnień do prowadzenia pojazdu siądzie za kółko, może trafić do więzienia na okres od 3 miesięcy do 5 lat. Wykroczenia będą się przedawniać po upływie trzech lat (dotychczas były to dwa lata).   Rezygnuje się również z badań na zawartość alkoholu we krwi na podstawie  badań moczu, i będzie można je wykonać  nawet w przypadku braku zgody osoby podlegającej badaniu.
Wszystkie te zmiany mają wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa na drogach.