W 2011 roku została podwyższona maksymalna prędkość na polskich autostradach ze 130 km/h do 140 km/h oraz na drodze ekspresowej ze 110 km/h do 120 km/h. Dodatkowo bezkarnie możemy przekroczyć te limity do 10 km/h. Jednak oczywiście nic nie trwa wiecznie – rząd zapowiada zmiany…

Zmiany te dotyczyć mają obniżenia dopuszczalnych prędkości na autostradach i drogach ekspresowych. Wielu specjalistów podaje następujące Jak zabezpieczyć miejsce zdarzenia drogowegoargumenty: polskie drogi projektowane były dla znacznie niższych prędkości, a także ilość jeżdżących po nich pojazdów przekracza planowane normy. Ilość wypadków na drogach również przemawia za obniżeniem dopuszczalnych prędkości.
Jeśli więc okaże się że infrastruktura ma wpływ na bezpieczeństwo kierowców przy podwyższonych limitach, możemy spodziewać się ich obniżenia. W tym celu Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa zamierza zwrócić się do Instytutu Budowy Dróg i Mostów.

Może warto więc zadać sobie pytanie po co w 2011 zostały wprowadzone zmiany? Można było przewidzieć,  że raczej nie wpłyną one na wzrost bezpieczeństwa na drogach, a to chyba jest dla nas wszystkich najważniejsze.

 Jaka zostanie podjęta decyzja? Z pewnością Was o tym poinformujemy!

Zobacz także