W przypadku popełnienia wykroczenia w ruchu drogowym, policjant wypisuje nie tylko mandat, ale nakłada także odpowiednią liczbę punktów karnych. Obecnie osoby, które posiadają na swoim koncie punkty karne, mogą na własny koszt odbyć szkolenie, aby zmniejszyć ich liczbę.
punkty-karne-mandat-karny-prawo_22497439 .Nie dotyczy to tylko kierowców w okresie jednego roku od dnia wydania po raz pierwszy prawa jazdy.W ten sposób można pomniejszyć konto o sześć punktów, a takie szkolenie można odbyć nie częściej niż raz na sześć miesięcy. Szkolenie organizowane przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego to wydatek 300 zł.
Od 8 czerwca 2018 roku kiedy w życie mają wejść zmiany, po przekroczeniu 24 punktów karnych, kierowca automatycznie nie straci uprawnień. Zostanie skierowany na specjalne szkolenie, natomiast jeśli w ciągu miesiąca od doręczenia decyzji administracyjnej nie weźmie w nim udziału, wtedy pożegna się z prawem jazdy.
Szkolenie ma trwać łącznie 28 godzin, a kierowca musi zarezerwować sobie na nie cztery dni. Koszt wynosi 500 zł, a po jego odbyciu konto z punktami karnymi, wyzeruje się. Uczestnicy zapoznają się z teorią i zostaną poddani badaniom psychologicznym. Trzeba wiedzieć, że od skierowania na kurs do odzyskania dokumentu nie może minąć więcej niż 6 tygodni. Po odbyciu kursu nie będzie można wziąć w nim udziału przez następne pięć lat. Jeśli w tym czasie kierowca ponownie przekroczy limit 24 punków, straci uprawnienia. Będzie musiał udać się na kurs i zdać egzamin.
Jak sprawdzić liczbę punktów karnych?
Od 24 kwietnia 2017 roku na stronie obywatel.gov.pl kierowcy mogą zweryfikować swój stan konta z punktami karnymi. 

  • W przeglądarce internetowej należy otworzyć stronę obywatel.gov.pl i wybrać opcję sprawdzenia punktów karnych przez internet
  • Następnie trzeba kliknąć opcję „Sprawdź swoje punkty karne”.
  • Kliknąć w przycisk „Zaloguj się”, a następnie zalogować się na profil zaufany
  • Gdy wyświetli się „Wniosek o dostęp do usługi online na platformie obywatel.gov.pl”, kliknąć w „Podpisz profilem zaufanym”.
  • Pojawi się prośba o autoryzację. Trzeba potwierdzić chęć podpisania wniosku o sprawdzenie liczby punktów karnych, klikając w przycisk „Autoryzuj i podpisz dokument”.
  • W następnym kroku wprowadzić trzeba jednorazowy kod.
  • Po wpisaniu kodu nastąpi powrót na stronę obywatel.gov.pl, gdzie można sprawdzić punkty
   Aby sprawdzić swoje punkty w internecie niezbędny jest profil zaufany. Można go założyć, rejestrując się na stronie pz.gov.pl, a następnie odwiedzając punkt potwierdzający z dokumentem tożsamości lub „z wykorzystaniem zewnętrznego dostawcy tożsamości”. Obecnie całkowicie przez internet mogą to zrealizować klienci kilku banków m.in.: PKO BP, Inteligo, ING, Envelo, Millennium Bank.
   Cała usługa jest bezpłatna, a sprawdzić można tylko liczbę swoich punktów karnych. Nie można sprawdzić, ile punktów karnych ma inna osoba.
   Źródło: http://www.motofakty.pl/artykul/prawo-jazdy-kierowca-nie-straci-uprawnien-za-punkty-karne.html
   Źródło fotografii: http://superauto24.se.plhttp://www.motofakty.pl

Zobacz także