Prowadzenie własnego biznesu to ciężki kawałek chleba. Już po założeniu własnej firmy z każdej strony jesteśmy narażeni na czyhające zagrożenia. Oszuści chwytają się za pozyskanie naszych danych by później w “odpowiedni” sposób je wykorzystać. Wszystko dzieje się w wiadomym celu, podpowiemy “jeśli nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o kasę”. Tak, dokładnie. Wyłudzacze nawet bez większego wysiłku próbują nam ją odebrać na różne sposoby. Jednym z nich, są fałszywe wezwania do zapłaty, przed którymi dziś chcemy Was ostrzec.

Każdy kto otwiera nową firmę, musi dokonać wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, jest to obowiązek nałożony przez Państwo, ale wszystkie czynności z tym związane są bezpłatne.

Do przedsiębiorców w całej Polsce trafiają fałszywe wezwania do zapłaty za wpis do ewidencji działalności gospodarczej.

Pisma od rzekomej Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej i Firm (CEDGiF), czyli państwowego rejestru firm wyglądają na urzędowe. Co więcej, autorzy powołują się na wymyślone przez siebie przepisy i ustawy oraz na adres internetowy prawdziwego urzędu. Rzekomy, urząd wzywa do uregulowania fakultatywnej opłaty rejestracyjnej w kwocie 295 zł. A przecież,  w naszym kraju mamy Centralną Ewidencję i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) więc podobieństwo może zmylić przedsiębiorcę. Zresztą, zobaczcie sami jak wygląda takie wezwanie.

Wezwanie CEDGiF_zamazane

Dlatego młodzi przedsiębiorcy są informowani o możliwych wyłudzeniach już podczas zakładania konta w systemie CEIDG, a także komunikaty rozpowszechniane są za pośrednictwem urzędów,  dlatego oszuści próbują swoich sił w naciąganiu również wieloletnich firm.

Wielu przedsiębiorców dało się już naciągnąć. Prywaciarze, otrzymując pismo z rzekomego urzędu, chcą oczywiście uniknąć problemu i natychmiast dostosowują się do treści. Często udostępniają poufne dane, czy płacą fałszywe wezwania do zapłaty nieświadomi tego, że dali się naciągnąć. Dlatego Ministerstwo Rozwoju wydało specjalne oświadczenie, apelując TUTAJ o rozwagę przed podejmowaniem współpracy z firmami oferującymi odpłatne wpisy do komercyjnych rejestrów i przypomina, że rejestrowanie własnej firmy jest darmowe.

W podobny sposób naciągają oszuści podszywający się pod inne instytucje, np. Urząd Patentowy. Urząd ten również ostrzega przed wprowadzającymi w błąd wezwaniami do zapłaty na swojej stronie internetowej. Poniżej  przykładowe fałszywe wezwanie za przedłużenie ochrony znaku towarowego.

Administracja Znaków Towarowych wezanie_zamazaneZalecamy zatem zachować najwyższą ostrożność i dokładną analizę wszelkich niespodziewanych wezwań do uiszczania opłat za różnego rodzaju usługi, a także ich konsultowanie bezpośrednio u źródła.