Po usłyszeniu słowa rydwan od razu kojarzymy je sobie z pojazdem konnym. Nie wnikając w historyczne zaszłości, tego typu pojazdów dwu- lub czterokołowych, człowiek przez wieki stworzył wiele. Miały one różne nazwy, kształty, konstrukcje i przeznaczenie. W naszym kraju koń zajmuje honorowe miejsce w narodowej świadomości, a dawali też temu wyraz wielcy artyści. Chociażby twórczość rodziny Kossaków nierozerwalnie kojarzona jest właśnie z tym pięknym zwierzęciem. Dlatego też chyba, co jakiś czas w Polsce rośnie  liczba miłośników jazdy wierzchem lub powożenia bryczką. Pomimo zdominowania naszych “Na Osiowych” programów przez ciężarówki, postanowiliśmy niedawno sprawdzić jak wygląda współpraca żywego konia z pojazdem na kołach. A nie jest to jeszcze widok powszechny.

Zaprzęgi konne

100% – Paweł Konarski – organizator Driving Cup 

W Polsce w tej chwili mamy czynnych zaprzęgów  ogólnopolskich około 45, 50 zaprzęgów, drugie tyle mniej więcej jest w kategorii zaprzęgów amatorskich.

Nie są to liczby, które mogą zrobić wrażenie bo też sam sport to nie przyjemność dla każdego. Znaczne koszty związane są ze specyficznymi i wyjątkowymi pojazdami.

100% – Piotr Mazurek – lekarz weterynarii, zawodnik, hodowca koni. 

te bryczki do zaprzęgów sportowe one bardzo ewoluowały przez ostatnie tam 30 – 40 lat. Jeszcze jakiś czas temu jeździło się bryczkami drewnianymi okutymi, potem metalowymi, ale dziś ta bryczka jest jak mały czołg.

Oczywiście konstrukcja musi być tak wykonana by zapewniała bezpieczeństwo, a podczas rozmów z fachowcami ustaliliśmy, że bardzo ważny jest też dobór konia i zgranie go ze powozem. Przykładowo w rekreacyjnym powożeniu sprawdzają się inne rasy, jak te preferowane do jazdy sportowej. Profesjonaliści nie oszczędzają też przy zakupie uprzęży, bo może okazać się, że pękające jej elementy będą zagrażać nie tylko pasażerom bryczki czy widowni, ale i samemu zwierzęciu. Wbrew pozorom nikt podczas zawodów czy treningów nie robi krzywdy koniom.

100% – Bartłomiej Kwiatek – Zawodnik Sudeckiego Ludowego Klubu Sportowego “Książ” 

Miłość do zwierząt zawsze miałem bo zawsze mieliśmy psy, zawsze lubiłem zwierzęta, natomiast nie do końca konie, bo duże bo straszne bo kopią, i tak dalej i tak dalej, z czasem jednak okazało się, że nie są takie straszne, tak bardzo nie kopią, nie gryzą i sprawiają wiele frajdy. I to jest główny cel i dlatego to robię.

Z naszych obserwacji wynika, że przyjemność jest obopólna. Czasami wydaje się, że rumaki z niecierpliwością (pokazać jak grzebie kopytem o posadzkę w stajni) oczekują na wejście do zaprzęgu i wciągnięcie, podczas biegu, powietrza w szerokie chrapy. (pokazać zbliżenie na łeb i rozszerzające się nozdrza po biegu) Poza dużymi kosztami z pewnością jest to trudna dyscyplina sportowa. Mogliśmy o tym  przekonać się uczestnicząc w próbach na profesjonalnym torze, który znajduje się niedaleko zamku w Książu. Chociaż niektóre ewolucje, tak zwanych luzaków balansujących na tylnym pomoście, wydają się bardzo karkołomne, to wśród załóg nie brakuje pań, a nawet osad złożonych wyłącznie z amazonek. Organizator takich imprez i gospodarz toru wprowadził nas też pobieżnie w tajniki zawodów.

100% – Paweł Konarski – organizator Driving Cup 

powożenie zaprzęgami konnymi składa się z trzech prób. Pierwsza to ujeżdżanie gdzie jest oceniane przez sędziów dobór bryczki, uprzęży zgranie całego zespołu z końmi powożącego. Następnego dnia następną próbą w zasadzie jest próba maratonu. I wtedy mają do wykonania 8 przeszkód stałych także wodną. I tam jadą po prostu na czas, kto szybszy w przeszkodzie ten lepszy, ale zrzucenie elementów mobilnych powoduje dodatkowe naliczenie punktów. Ostatnia próba to jest  konkurs zręczności powożenia i już się jeździ w bardzo eleganckich bryczkach, elegancko ubranym.

Nie każdy to wie, że w tych dyscyplinach organizowane są Mistrzostwa Świata i nasze załogi zajmują na nich czołowe miejsca. Chcielibyśmy jeszcze pokazać więcej na temat tego fascynującego sportu, jednak czas jest nieubłagany. Dla wszystkich, którzy mają zamiar w realu przyjrzeć się zmaganiom zaprzęgów na torze czy zobaczyć jak wygląda pojazd mieszkalny z mobilną stajnią, mamy zaproszenie na najbliższy Master Truck do Opola. W jednym miejscu spotkają się tam konie żywe z tymi mechanicznymi, które stadami zamykane są pod maski wielkich tuningowanych ciężarówek. Z pewnością ciekawostką będzie też pokaz tuningu pojazdów z hamulcami tarczowymi i poduszkami powietrznymi, do uprawiania ekstremalnego powożenia zaprzęgami konnymi. Zapraszamy!

Zawodnicy

_KJA6238fb