drabpol tachografPrzełom, kolejna innowacja lub jedna z usług. Zdania są podzielone, ale jedno jest pewne – odczyt kart kierowców i tachografów w dowolnym czasie i miejscu nie tylko z punktu widzenia samego kierowcy, ale i dla administracji firmy może być ważnym i opłacalnym, a przede wszystkim wygodnym rozwiązaniem.

Wszystko za sprawą aplikacji, którą zainstalować można w każdym smartfonie lub tablecie z systemem Android. Informacje odczytane z karty kierowcy przesyłane są mailem bezpośrednio do firmy.

Poza aplikacją potrzebujemy jeszcze czytnika kart, jeśli mowa o poborze danych z karty kierowcy, a w przypadku tachografu będzie to odpowiedni kabel.

Taki pomysł spotyka się zarówno z entuzjazmem jak i z negacją . Stwarza to konieczność  wykupu dodatkowych urządzeń, ale z drugiej strony zapewnia dużą mobilność i komfort pracy. Poza wygodą są i firmy, którym takie rozwiązanie może pomóc w spełnieniu wymogów administracyjnych. Zgodnie z prawem przedsiębiorstwo transportowe zobowiązane jest do poboru danych z karty kierowcy co 28 dni, a przecież bywają i kierowcy, którzy w trasie przebywają dłużej i w przypadku konieczności osobistego przekazywania danych jest to fizycznie utrudnione. Niedotrzymanie tego terminu może zaś skutkować nałożeniem kary na przedsiębiorcę.ustawa o czasie pracy kierowcow  4

Remedium na takie sytuacje ma być właśnie przesył danych za pośrednictwem telefonu i aplikacji. Co ciekawe, do pobrania danych na telefon nie potrzeba dostępu do internetu. Łączność jest konieczna jedynie przy przesyłaniu informacji bezpośrednio do firmy.

Te stosunkowo nowe rozwiązanie nie wszystkim może okazać się niezbędne. Może jednak chronić przed nakładanymi karami lub usprawniać  pracę firmy. Inne ciekawe rozwiązania stosowane w branży transportowej tradycyjnie do zobaczenia w kolejnych odcinkach naszego programu.

 

Zobacz także