W Sejmie leżą projekty nowelizacji ustaw: o czasie pracy kierowców i o transporcie, przygotowane jeszcze przez poprzednią ekipę rządzącą, przewoznik o nauce zawodu setka ludaniestety jak mówi Leszek Luda – prezes Polskiej Unii Transportu: „Do tej pory były takie praktyki, że wszystko, co stary rząd zostawił, było niestety odrzucane i cała procedura szła od nowa.” Tymczasem nasze prawo trzeba szybko dostosować do nadchodzących nowości, kontynuując:  „Nowelizacja Ustawy o czasie pracy kierowców przede wszystkim musi uregulować rozporządzenie Rady Europejskiej o nowych tachografach cyfrowych, które mają wejść za 3 lata. Te tachografy, oprócz tego, że wskazują czas pracy, będą wskazywały jeszcze miejsce pobytu, gdyż będą połączone z systemem GPS.”

Korekta powinna także dotyczyć używania tak zwanych urlopówek, ale i uwzględnić postulowane przez przewoźników rozwiązania, dzięki którym rozwikłana zostanie kwestia noclegów w kabinach.

dariusz krzewski„Trwają konsultacje społeczne proponowanych zmian w Ustawach o czasie pracy kierowców, oraz o transporcie drogowym. Zamierzone nowelizacje nie wprowadzą żadnej rewolucji, choć najważniejsze z nich dotyczą niezwykle istotnej kwestii noclegu w kabinie. Proponuje się rozporządzenia wykonawcze wprowadzające ryczałt, albo ustalające, kiedy kabina spełnia wymagania pozwalające zakwalifikować odbieranie odpoczynku jako zapewnienie kierowcy bezpłatnego noclegu.” – powiedział Dariusz Krzewski – ekspert „Prawo i Transport”.

„Mamy nadzieję, że będziemy mogli normalnie wtedy funkcjonować, normalnie zaplanować wynagrodzenia dla pracowników, również być może pozwoli nam to na podniesienie płacy zasadniczej, której tak domagają się kierowcy i związkowcy kierowców, gdzie my też jesteśmy zainteresowani tym, aby ta pensja zasadnicza kierowcy została podniesiona.” – dodał Leszek Luda – prezes Polskiej Unii Transportu.  Wypadałoby jak najszybciej przeprowadzić wymagane procedury legislacyjne, aby unormalizować budzącą wiele kontrowersji sytuację. Chyba warto dać taki znak dobrej woli branży, która przynosi krajowi około 10% PKB.

Zobacz materiał w odcinku: tutaj 

Zobacz także