Każdy kierowca pojazdu ciężarowego co parę miesięcy boryka się z tym samym problemem, jakim jest odśnieżenie trucka. Nie jest to łatwa sprawa bo wspinanie się na naczepę w celu usunięcia lodu czy śniegu za pomocą drabiny jest  bardzo czasochłonne, niekomfortowe i niebezpieczne.
Niektóre firmy posiadają specjalne rampy do odśnieżania, natomiast będąc w trasie kierowcy również muszą sobie jakoś radzić. Często, jeśli teren jest zabezpieczony, a samochód pusty usuwają śnieg poprzez gwałtowne ruszanie i hamowanie. Nie jest to jednak rozwiązanie dla pojazdu z wyładowaną po brzegi naczepą. Niestety zdarzają się i takie sytuacje, że ciężarówka wyjeżdża na drogę i odśnieża się ”sama”, a opady spadają na innych uczestników ruchu, stanowiąc zagrożenie dla ich życia- zresztą, odsyłamy Was do artykułu, w którym możecie zobaczyć krótkie video, jak wygląda takie odśnieżanie w praktyce.

W celu uniknięcia takich sytuacji fundacja Truckers Life, Polska Unia Transportu oraz Związek Pracodawców “Transport i Logistyka Polska” zorganizowali kampanię promującą budowę specjalnych infrastruktur służących do odśnieżania ciężarówek, a także uświadamiając kierowcom zagrożeń jakie wynikają ze zlekceważenia konieczności oczyszczenia pojazdu ze śniegu czy lodu.
Efekty już są. Powstało pierwsze rusztowanie, służące do odśnieżania pojazdów ciężarowych na stacji BP, w miejscowości Stobierna przy DK NR 19, województwo podkarpackie. Symboliczne otwarcie instalacji miało miejsce w dniu 10.02.2017.
Inicjatorzy kampanii będą dążyć do tego, żeby podobne rozwiązania znalazły się na większości Miejsc Obsługi Podróżnych i parkingów w naszym kraju, co może przełożyć się na wzrost bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego. O każdym kolejnym również z przyjemnością Was poinformujemy!

Zobacz także