jednostkach benzynowych. Jego rola polega na wyłapywaniu szkodliwych cząstek stałych, które znaleźć można w smogu. Pojady używane wyłącznie w mieście mają tendencję do zapychania układu – jego oczyszczenie następuje bowiem podczas jazdy autostradą w jednostajnym tempie. Niektórzy kierowcy nie chcą go naprawiać i po prostu wycinają go, przez co cząsteczki PM 2,5 i 10 trafiają do powietrza. Są bezpośrednio odpowiedzialne za choroby serca i płuc.

5 tyś kary
Usunięcie filtra DPF nie zawsze musi oznaczać wysoki mandat. Jak wskazała Najwyższa Izba Kontroli, krajowe przepisy określające zasady pomiaru nie uwzględniają najbardziej szkodliwych substancji – tlenków azotu czy węglowodorów, a jedynie zadymienie. Standardowe badanie w większości przypadków nie wskaże uchybień, chociażby dlatego, że musi ono być wykonane przy maksymalnej prędkości obrotowej silnika, a taka często nie jest możliwa do uzyskania na postoju. Dodatkowo istotna jest temperatura powietrza. W praktyce 40 proc. badań (nawet na SKP) wykonano nieprawidłowo.
O ile kara za zatruwanie środowiska jest jak najbardziej powszechna, sposób badań pojazdów i ich wpływ na zdrowie pozostaje dyskusyjny. Przedstawicielka Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w rozmowie z WP przyznała, że trują głównie stare piece zabudowy jednorodzinnej opalane słabej jakości paliwem. Sytuację potwierdzają strażnicy miejscy korzystający ze smogowozu, który ma za zadanie monitorować jakość powietrza.
Tymczasem w życie weszła ustawa o biokomponentach i biopaliwach ciekłych, która pozwala samorządom na tworzenie stref czystego transportu, do których wjazd byłby płatny w wysokości maksymalnie 2,5 zł. Dodatkowo wprowadzono opłatę emisyjną, która wliczona jest w cenę paliwa. Wszystko po to, by promować elektromobilność w Polsce. Tymczasem projekt zrezygnowania z akcyzy przy zakupie hybrydy czy samochodu elektrycznego jest w fazie konsultacji z Komisją Europejską i nic nie zapowiada, by sytuacja miała się zmienić.
Źródło: https://moto.wp.pl/
Ź
ródło fotografii: https://moto.wp.pl/