Czy alufelgi nadają się na zimę? – to temat powracający jak bumerang, niejednokrotnie jest przyczyną sporów bo wiele osób twierdzi, że są to felgi typowo letnie. Dlaczego? Jak to wygląda w praktyce?
Firmy inwestują miliony euro w nowoczesne i profesjonalne fabryki, w których wyrafinowane procesy technologiczne umożliwiają produkcję aluminiowych felg idealnie przystosowanych do użytku zimowego. Takie felgi pokryte są trzema warstwami lakieru najwyższej jakości. 25cio lecie opon KlenartFirmy je produkujące, wykonują testy w laboratoriach, w celu sprawdzenia jakości swojego wytworu.  Tam wykonywane są np. testy solankowe. Polega to na zarysowaniu polakierowanej powierzchni felgi, zgodnie ze standardami testów i przez 3000 godzin poddaje się ją działaniu kwasu octowego, chlorku miedzi i soli. Jest to bardzo ważne bo środki, którymi posypuje się zimą nawierzchnię ulic, przyczyniają się do niszczenia powierzchni aluminiowych obręczy.
Inny zaś test, test krzyżowego cięcia  wykonywany jest w celu sprawdzenia czy wszystkie warstwy lakieru zostały poprawnie położone i czy trwale trzymają się podłoża. One również powiedzą nam o jakości produktu. Pamiętajmy, że uszkodzenia mechaniczne przyspieszają proces utleniania się aluminium, co powoduje degradację powłok lakierniczych. Warto więc wybierać felgi renomowanych producentów, które są przystosowane do eksploatacji w warunkach zimowych dzięki powłokom antykorozyjnym.
Europejscy producenci w większości produkują wysokiej jakości felgi aluminiowe, jednak sprawa wygląda inaczej jeśli chodzi o producentów z Dalekiego Wschodu. Choć te również wyglądają naprawdę ładnie, to to chyba wszystko co dobrego można o nich powiedzieć. Te nie powinny nigdy zostać dopuszczone do sprzedaży, przynajmniej na rynku europejskim. Bardzo możliwe że to właśnie one przyczyniły się do tego, że ogółem wszystkim alufelgom przypięto łatkę nie nadających się na zimę.
Jak się więc okazuje, nie tylko stalowe felgi mogą być stosowane zimą, bo i one nieodpowiednio zabezpieczone zawiodą niejednego. Ich udział w produkcji i handlu jednak nadal rośnie, co może być związane z tym że są one tańsze niż te wykonane z aluminium. Ale niekwestionowanym jest fakt, że to felgi aluminiowe mają nieporównanie większe walory estetyczne.
Jednak najpiękniejsza jest nasza – występująca w logo „Na Osi”. Wasz wybór niech zawsze pada w  tym kierunku – oglądajcie nas!

Zobacz także