97 procent gospodarstw domowych posiada odbiorniki telewizyjne, jednak abonament z tego tytułu opłaca 13%. Miesięczny koszt tej przyjemności to 22,70 zł.

W celu poprawienia statystyk,  resort kultury zamierza wprowadzić projekt nowelizacji ustawy w sprawie abonamentu, w którym to operatorzy sieci kablowych oraz operatorzy platform telewizji cyfrowej będą zobowiązani do przekazania Poczcie Polskiej danych swoich klientów. Dane, które będą przekazywane to imię i nazwisko lub nazwa firmy, adres zamieszkania albo adres siedziby firmy, adres udostępniania usług płatnej telewizji, PESEL, REGON, NIP lub KRS.

Polscy przewoźnicy po pierwszych kontrolach MiLogZnowelizowana ustawa o opłatach abonamentowych, która ma wejść w życie, najwcześniej w połowie tego roku, domniema że każdy, kto wykupił usługę w płatnej telewizji posiada odbiornik telewizyjny w domu i powinien płacić na TVP oraz Polskie Radio. Stąd pomysł na ściganie operatorów.

Rząd będąc w posiadaniu danych o klientach, będzie wymuszał na nich zgłoszenia odbiorników i płacenia abonamentu. Zgłaszać urządzenia będzie można u operatora a także na poczcie. Później już będziemy mogli się cieszyć opłacaniem comiesięcznego rachunku. Na przyszłość są także plany, by składka abonamentowa była potrącana od podatku PIT i składki KRUS w wysokości około 6 zł na osobę.

Umorzone natomiast mają zostać długi związane z zaleganiem opłat za abonament RTV, które powstały przed wejściem ustawy w życie. Wszystko po to by “zachęcić” ludzi do płacenia abonamentu. 

W tej sytuacji nie pomoże nawet metoda na wnuczka, jednak metoda na babcie owszem. Osoby po 75 roku życia, są zwolnione z opłat abonamentu, po przepisaniu umowy na babcię czy dziadka, jeśli oczywiście wpisują się w kryterium wiekowe, będziecie zwolnieni z opłat.

Wiecie, bo w TVPiS wiadomości są bardzo ważne, to kompendium bezcennej wiedzy,  a za taką wiedzę się płaci drodzy Państwo!
Dlatego… Oglądajcie “Na Osi” :-)

 

Zobacz także